Butikerna längs gågator och i shoppingcenter är julskyltade och har öppet alla dagar, och de flesta restauranger serverar julmat med maritima inslag. Det blir julmarknader i Haga, Kronhuset och Nordstan, och också julmarknader strax utanför Göteborg.

Ljusstråket
Julstämningen i Göteborg ökar med spektakulära ljusinstallationer längs ett ljusstråk på mer än två kilometer från Liseberg, via Götaplatsen och paradgatan Kungsportsavenyn ner till hamnen. Designtemat är stiligt, juligt och nyskapande.

Ett bildspel till musik projiceras på Konstmuseets fasad, i ett jätteformat på 1 500 kvadratmeter. Premiär den 7 december. I Bältesspännarparken uppträder den sjungande julgranen och här finns en isbana.

Julstadens program pågår till och med 23 december. Ljusstråket är tänt över nyårshelgen.

Jul på Liseberg
Stor traditionsrik julmarknad med 80-talet bodar och butiker som säljer konsthantverk och delikatesser. Isbana på Spegeldammen och flera barnattraktioner. Restaurangerna serverar julbord och det finns också en isbar. Närmare fem miljoner ljuspunkter i träd och på byggnader lyser upp parken som också är juldekorerad med 700 granar.
Öppet från 16 november på helger (fredag till söndag) och öppet dagligen från 5 – 23 december.

Jul i Nordstan
Mitt inne i Nordstans stora affärscentrum är det julmarknad med ett 40-tal hantverkare. Här möts unga designers och traditionella slöjdare. Flera scener med varierande program. Det mesta som säljs kommer från Västsverige. Butiker och gågator i Nordstan är julpyntade.
Öppet butikstider, alla dagar från 16 november till 30 december.

Haga julmarknad
Julmarknad i Haga, Göteborgs äldsta stadsdel med kullerstensgator och mycket atmosfär. Försäljning i butiker och marknadsstånd längs en julpyntad Haga Nygata.
Öppet 1 – 2, 8 – 9 och 15 – 16 december, klockan 10 – 16.

Gammaldags julmarknad i Kronhuset
Göteborgs äldsta byggnad är juldekorerad och doften av glögg, granris och brända mandlar omsluter de gammaldags klädda marknadsförsäljarna - så som julen var en gång.
Öppet 2 – 16 december, tisdagar – söndagar, klockan 11 – 16.

Fler julmarknader
Jul på Tjolöholm, en av Västsveriges största julmarknader på Tjolöholms slott, 22-25 november.

Läs mer på:
www.goteborg.com