...domkyrkan. För i Skara har vi det medeltida gatunätet kvar. Det kan liknas vid ekrarna i ett hjul. Från vilket håll man färdas, så kommer man till stadens centrum, där domkyrkan ligger.
- för er som vill må gott, motionera, leka eller bara koppla av
Här finns allt du kan önska dig av ett modernt badhus.Vår motionsbassäng är 25 meter och innehar 6 banor. I denna bassäng finns också en grund ”strand”med en plaskbassäng för de minsta barnen.Det finns en varmbassäng (34 grader) med höj och sänkbar botten som är perfekt för dig som har funktionshinder.Badhusets vattenrutschbana startar i en vindlande färd ut igenom badhusets vägg för att sedan landa inomhus igen.
Vill du ta det lite lugnare kan du mot pristillägg istället prova vårt solarium eller varför inte ta en god fika alternativt en lättare lunch i vår caféteria.
Valmöjligheterna är många på badhuset i Skara
Friluftsbadet - UtebadetUnder sommarhalvåret är badet öppet både inomhus och utomhus. Friluftsbadet har en 50 meters bassäng med åtta banor och tempererat vatten (26 grader).Mellanbassängen har en liten mindre rutschbana och för dom minsta finns en liten plaskbassäng.
Kontakta oss
Hyra badhusetBadhuset kan hyras av t.ex. föreningar, skolklasser, familjer, för barnkalas och andra grupper för egna arragemang. Barnkalas på Vilanbadet - Vi ordnar kalas för upp till 15 barn. Läs mer.
För mer information:0511- 320 10