I morgon
Så kan det bli i våra drömmar
ÅRET RUNT. FÖR ALLA. DET ÄR TVÅ VIKTIGA PUNKTER FÖR OSS DÅ VI BYGGER ETT BADHUS. DET SKALL VARA TILLGÄNGLIGT FÖR ALLA SOM VILL NJUTA AV DET.
ULRICEHAMNARNAS EGET BADHUS.
Det är en kall gnistrande vinterdag. Du går ned till sjön, badar bastu, träffar några vänner och snackar lite strunt. Kastar dig i en isvak så både livsandar och kropp vaknar till liv rejält. Därefter sätter du sig i restaurangen och njuter av en värmande soppa och en kall pilsner innan det är dags att vandra hemåt i snön.
Tänka dig en sommarmorgon... precis då solen gått upp. Cykla ned till sjön, höljd i dimma – gå ut på den långa bryggan och ta en simtur med en flock morgonpigga gräsänder. Duscha, klä på dig och ät en god frukost. Morgonsolen stiger sakta medan du ser staden sakta vakna upp.
Gå ned en mörk och kulen lördag i November. Njut en underbar höstmåltid
tillsammans med familjen medan vinden viner utanför. En solig eftermiddag i april. De första knopparna har just visat sig på träden invid sjön. Den bleka vårsolen värmer underbart då Ni sitter under filtarna på soldäck och fikar.
Drömmar. Som snart blir till verklighet. Framtidens historia på en levande plats som är Ulricehamns Kallbadhus. Välkommen!
För mer information www.ulricehamnskallbad.se