BoråsBorås fyllde Rya Åsar med aktiviteter - allt från linbana till blåsrörsskytte och korvgrillning i tältkåtor - och boråsarna bjöds på en toppenstart på Sportlovet!



Lördagen den 9 februari startades sportlovet i Borås med en rolig äventyrsvandringen på Rya Åsar. Här kunde man få prova på allt från linbana och GPS-orientering till blåsrörsskytte och backhoppning för nybörjare. Alla aktiviteter var helt gratis! Korv med bröd, kaffe och dricka fanns att köpa för 5:- stycket.
Dessutom fanns Navet på plats med mikroskop vid Ramshulan. Här fick alla barn (och vuxna) kika närmare på skogens små innevånare. Först gällade det att fånga insekterna med hjälp av stora nät. Skogsavdelningen på kommunen fanns på plats och höll grillplatserna varma och säkra.
Av alla som besökte Rya Åsar är nu 450 familjer med och tävlar om Lejonkort till Djurparken, Éntrebiljetter till Navet och fina priser från Friluftsfabriken. Vinnare meddelas inom kort!
BoråsBorås - parternskapet mellan staden och näringslivet i Borås bjöd på äventyrsdagen på Rya Åsar. BoråsBorås siktade på totalt 500 besökare - mer än dubbelt så många kom. Ett varmt tack till alla boråsare och samtliga samarbetspartners som gjort äventyret på Rya Åsar möjligt!

TECKNINGSTÄVLING
Missa inte teckningstävlingen som pågår under hela sportlovet där du har chansen att vinna ett Zooliv-paket för hela familjen. Läs allt om tävlingen här>>


