Swedish Match Cup lockar 100.000 besökare till Marstrand med omnejd  som  trängs på klipporna för att följa tävlingen på nära håll. Här möts världens bästa seglare med meriter från världens största seglingstävlignar.

Grand Hotel Marstrand och Societetshuset är klassiska samlingsplatser, både för marstrandsborna själva och för öns gäster.  Anrika Grand hotell Marstrand byggdes vid sekelskiftet för att erbjuda den svenska societeten ett bekvämt och ståndsmässigt boende. Idag är hotellet renoverat med den gamla charmen och arkitekturen bevarad. Hotellet har 22 rum varav 16 dubbelrum och i hotellets bottenvåning ligger den välkända Restaurang Tenan.

Carlstens Fästning har en färgstark historia. År 1658 beordrade Carl X Gustaf att en fästning skulle byggas högst upp på Marstrandsön. Det skulle komma att ta 202 år innan den var färdig, men då ansågs den vara en utav Europas starkaste sjöfästningar. Idag kan man besöka fästningen och få guidade turer på ett flertal språk, hålla konferenser, avnjuta tema- eller bankettmiddagar och även stanna över natten i fästningens eget hotell. Marstrand ligger ca 45 kilometer nordväst om Göteborg.

Eftersom biltrafik är förbjuden på Marstrandsön får du som åker du bil eller buss ta färjan från Koön till Marstrandsön. Koön ligger 100-150 meter öst om Marstrand och färjeöverfarten tar bara ett par minuter.

För mer information:
www.marstrand.org