Saab Museet visar det mest spännande ur en unik bilhistoria med framsynt tänkande. Här finns bilarna, människorna, motorerna, innovationerna, modellerna och allt annat som gjort Saab till vad det är idag.
Museets entréhall har gjorts om till en helt ny utställningsdel, där besökarna fortlöpande kommer att visas det allra senaste: nya modeller, konceptbilar, framtidsstudier och mycket annat.
Redan 1937 startade SAAB – Svenska Aeroplan Aktiebolag – sin tillverkning. Då var det militärflygplan som fabrikens ingenjörer försåg det svenska försvaret med. Mycket snart såg man möjligheterna med att använda sina kunskaper inom flyget även inom biltillverkning. Femton flygingenjörer sattes i verket med att ta fram en första bilprototyp. Denna prototyp provkördes många tusen mil, är inte renoverad, och finns att beskåda på Saabs bilmuseum.
Saab Museet har mer än 100 bilar i samlingen varav ca 60 stycken visas i utställningen.
Här presenteras ett litet urval: