Notiser

Designers vardag bakom kulisserna Ann-Sofie Back, Astrid Olsson (Fifth Avenue shoe repair), Åsa Göransson (Blank), Karl-Wilhelm Björk (Velour), Rickard Lindqvist och Sandra Backlund. Det är de unga svenska designerna som presenteras på nytt sätt i boken Modedesign. Idén är att visa arbetet bakom modekollektionerna.


Design: Sandra Backlund.

I bild och i intervjuform presenteras en modedesigners arbete. Boken kan ses som en dokumentär, med foto från deras arbetsplatser. Bakom boken står Lotta Lundstedt, själv modedesigner och forskare på Textilhögskolan i Borås, och Lars Hallnäs som är professor vid Textilhögskolan. Till boken ör också en fotoutställning som först visats i Borås, därefter på Galleri KG 52 i Stockholm där Textilhögskolan numera har sitt "skyltfönster" i huvudstaden.

Källa: Högskolan i Borås.
Fabriksmiljö i Rydboholmsbolaget. Foto från Textilmuseets arkiv.

Sven Erikson skrev textilhistoria

Sven Erikson har för alltid skrivit in sig i Sveriges textilhistoria. Han startade Sveriges första mekaniska bomullsväveri 1834, i Rydboholm utanför Borås. Med tiden växte företaget stort och hade fabriker på flera orter. Bolaget blev vida känt och kung Oscar I kom på besök. Sven Erikson var en riktig brukspatron och satte stor prägel på hela samhället.
Sven Eriksons väg finns förstås i Rydboholm. Foto: Lena Löfgren. Sven Eriksons väg finns förstås i Rydboholm. Foto: Lena Löfgren.

Sven Erikson - en del av den svenska industrihistorien

Historien om Sven Erikson är i hög grad en historia om det framväxande svenska industrisamhället under 1800-talet.

Rydboholmsbolagets egna böcker berättar både om företagets start, expansion och svårigheter med tiden - men också om en man med stort socialt engagemang som låg bakom det mesta av vad som hände på orten. Rydboholm var med andra ord en sann bruksort, dominerad av ett stort företag.

Sven Erikson föddes i Mark 1801. Båda hans föräldrar var förläggare. Sven Eriksons mamma hette Kerstin Andersdotter. Hon blev med tiden känd som Mor Kerstin och har gett namn åt centrumtorget i Kinna, Mor Kerstins torg.

Även den unge Sven började sin yrkesbana som förläggare, dvs han organiserade hemarbete bland vävare i Mark. Men enligt boken "Väva är att leva" hade han snart höga ambitioner om att starta en fabrik - och så blev det också. 1834 började vävstolarna dunka i Rydboholm och en ny industriepok i Sjuhärad började. Bolaget växte snabbt och som mest producerades där ungefär 75 procent av de fabrikstillverkade bomullstygerna i Sverige.  

Rydboholms kyrka. Foto: Lena Löfgren. Rydboholms kyrka. Foto: Lena Löfgren.

Rydboholmsbolaget - inte bara textilfabriker

Rydboholmsbolaget genomgick både goda och svåra tider, och hade som mest både väverier, spinnerier, färgeri och tryckeri i Rydboholm, Viskafors och Svaneholm - alla små orter längs med Viskan söderut från Borås.

Men Sven Erikson var inte bara industriman. Han satsade pengar i utbyggnaden av järnvägarna till Borås, byggde bostäder åt fabriksarbetarna och införde ålderspensionering för personalen.

Sven Erikson fick år 1843 kungens tillstånd att anställa en präst som lärare vid den skola han planerade, och på 1850-talet uppfördes också en egen kyrka på bruket: Rydboholms kyrka precis vid Viskans kant. Nu tillhör den Svenska kyrkan.

Än finns byggnaden som var Rydboholmsbolagets huvudkontor kvar och utgör idag kärnan i en företagspark. Här finns flera nya textilföretag. Men Rydboholmsbolaget, som var som störst under 1940-60-talen, är nu historia. Företaget gick i konkurs 1984 efter tuffa år på 1970-talet då lågprisimport, kraftiga lönehöjningar och oljekrisen slog hårt mot tekoindustrin. 

Källor: Böckerna Sven Eriksons och Rydboholms fabrikers historia 1834-1866, Väva är att leva (studiecirkel om textilindustrin i Rydboholm mm), Rydboholmsbolaget av idag (1948), Borås stads historia del II och III samt muntligen Lennart Erikson, ättling till Sven Erikson som var hans farfars farfar.

Sjuhärads kommunalförbund 
Olovsholmsgatan 32
506 34 Borås
www.sjuharad.se 

Kontakt:
    

uiqt|wB|m%x|qtlm{qovH{r}pizil5{m|m%x|qtlm{qovH{r}pizil5{m