En del av

Fotograf: Mattias Nilsson

10
maj

Trail SM 35km
Skövde

Stor bredd på löpare från elit till glada motionärer

Billingen X-trail SportsClub önskar dig hjärtligt välkommen till Billingen och SM i Trail 2025.

Distansen är 35km och sträcker sig över stora delar av berget och erbjuder allt man kan önska för en riktig härligt trail-upplevelse. Start och mål sker på toppen av Slalombacken och årets upplaga av SM ingår också i Outnorth Trailtour som kommer göra att det blir en stor bredd på löpare från elit till glada motionärer. Kom och delta eller heja fram löparna den 10 maj!

Läs mer om starttider, anmälan m.m på www.billingenxtrail.se

 


Dubbla SM-tävlingar på Billingen – dubbelt så kul!

Den 10 maj fylls berget med både doften av mat över öppen eld och löpare i fartfylld form - det blir både matmagi och löparpepp på samma plats!

SM i utomhusmatlagning

Eldar, rök och riktigt vassa smaklökar! Fyra finalistlag – från fyra deltävlingar runt om i landet – gör upp om titeln när SM-finalen avgörs här på Billingen. Deras uppdrag? Laga en trerättersmeny över öppen eld på 2,5 timmar. Matglädje i sin mest intensiva form!

Mer om SM i utomhusmatlagning >>

 

Billingen Skövde – Officiellt Vasaloppscenter

Bara 3 km från Skövde centrum hittar du Billingen - ett Vasaloppscenter med grymma spår för cykel, löpning och skidor. Perfekt ställe för träning, individuellt eller med gänget, plus det finns läger regelbundet!

Läs mer
Kontaktinformation

Billingen X-trail SportsClub

Alphyddevägen

Skövde


Telefon: +46730515315


E-post: Skicka E-post

Hemsida: billingenxtrail.se