En del av
Bild på Hellidens slott

Hellidens slott och folkhögskola

Välkommen till Hellidens slott! Stanna gärna till vid slottet och ta en våffelfika eller en riktigt god korv med bröd i slottsmiljö. Gå med på en unik visning av Hellidens slott och avnjut vår utställning av konstnärer som tidigare gått på Hellidens folkhögskola. Passa även på att se utställningen i Konstlitografiska muséet.

I år presenterar vi en utställning i slottet där konstnärer som tidigare gått på Hellidens folkhögskola deltar. Vi visar konst inom måleri, och flera olika konsthantverk. Flera av dem har studerat vidare och etablerat sig med sin konst.

 

Utställare

 
  • Alumni

I utställningen Alumni på Hellidens Slott återvänder tidigare deltagare från Hellidens folkhögskola för att visa upp ett urval av sina verk under kulturhelgen.

Konstnärerna visar upp verk med stor bredd i både uttryck och material, med allt från bildkonst och illustration till keramik, silversmide, trä och textil.

Gemensamt för dem är att de alla gått på Helliden för att fördjupa sina kunskaper inom sitt område eller en gång i tiden påbörjade sin konstnärliga bana här. Nu får vi en inblick i hur de arbetar idag och vilken väg deras konstnärliga resa tagit ut i Sverige och Världen med utställningar, konstiga uppdrag, böcker, filminspelningar, musikvideor med världsartister och mycket annat spännande.

Kom och se hur spåren av Helliden och folkhögskoleandan ryms i allt detta!

 

Bild på utställning Helliden

 

Hitta till Hellidens slott och folkhögskola

 

Hellidens Slott

522 94 Tidaholm

Plats på karta

 

Servering

 

Servering av närproducerade lyxiga korvar eller halloumiburgare med hembakt bröd, toppade med slottets egna tillbehör. Välj till lämplig alkoholfri dryck. Ät på plats eller ta med.

Baka din egen våffla eller välj bland våra hembakta kakor. Serveras med kaffe, te eller dricka till.

 

Händelser

 

Guidning av Hellidens slott och folkhögskola

Fredag kl. 18.00 och 20.00
Lördag kl. 16.00, 18.00 och 20.00
Söndag kl. 12.00

Under Kulturhelg Tidaholm ger vi dig möjlighet att ta del av slottets historia och besöka delar av slottet som du inte får tillfälle till annars. Ta chansen och följ med på en spännande guidning genom slottet och njut av den magnifika utsikten från slottets torn!

Visning av små, söta och eldsprutande keramikugnar

Fredagkväll

Keramiker Christina Lindberg visar sina små, söta och eldsprutande keramikugnar utanför slottet.

Tipspromenad i slottsparken

Fredag, lördag och söndag

Utmana dig och resten av familjen i vår tipspromenad! Öppen hela helgen för hela familjen, frågor för både barn och vuxna. Upplev vår fina slottspark och klura tillsammans över Hellidens historia. 

 

Tillgänglighet

 

HWC, Nära parkering, Tillgänglig för rullator, rullstol och käpp

 

Kontakt

 

Kultur Tidaholm
Telefon: 0502-60 62 06 eller 0502-60 61 88
E-post: kultur@tidaholm.se