Gå till innehåll
En del av

Fotograf: Britta Marakatt-Labba, (detalj ur skiss), 2022

26
sep.

Vernissage på Nordiska Akvarellmuseet
Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn

Vi öppnar en unik utställning med verk på papper av Britta Marakatt-Labba!

Britta Marakatt-Labba har blivit internationellt känd för sina enastående broderier. Mer okända är däremot hennes teckningar och akvareller. Dessa känsliga och samtidigt kraftfulla bilder ligger tematiskt mycket nära broderierna – ofta återkommer samma motiv, men i ett nytt, intimare uttryck. 

Under hösten 2026 får Nordiska Akvarellmuseet det unika tillfället att för första gången öppna en utställning med Britta Marakatt-Labbas verk på papper. Därmed presenteras ett helt nytt perspektiv på hennes konstnärskap. I utställningen visas akvareller och teckningar, kompletterade med ett urval broderier och grafik. Läs mer om utställningen

Lördag 26 september hälsar vi alla varmt välkomna att fira öppningen av utställningen med oss! Foajén öppnar kl. 13.30, följt av invigningstal kl. 14.00.

Program

Kl. 13.30–16.30
Museets vernissageverkstad är öppen
Läs mer

Kl. 14.00
Museichef Bera Nordal inviger utställningen
Jojk: Georg Buljo
Läs mer

Kl. 15.00
Konstnärssamtal med Britta Marakatt-Labba och museichef Bera Nordal 
Läs mer

 

All information om vernissagen hittar du på museets hemsida.

_____

Verk i bild: Britta Marakatt-Labba, Skiss till Sameskolan Neder Bekkelaget skolan, Oslo (detalj), 2022

Nordiska Akvarellmuseet

Till Nordiska Akvarellmuseet kan du komma för att se utställningar från hela världen, lyssna på intressanta föredrag, avnjuta en konsert, själv prova på att måla akvarell och äta vällagad mat.

Läs mer
Kontaktinformation

Nordiska Akvarellmuseet

Södra Hamnen 6, 471 32 Skärhamn, Sverige

Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn

Telefon: 0304600080