Gå till innehåll
En del av

Fotograf: Kristian Berglund / Nordiska Akvarellmuseet

04
aug.

Workshop med SMHI & Nordiska Akvarellmuseet
Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn

Som en del av Västerhavsveckan upptäcker en mikroskopisk värld och tolkar den i färg.

Följ med ner i en fascinerande värld tillsammans med Markus Lindh, laboratoriechef vid SMHI:s oceanografiska verksamhet. Här utforskar vi planktons mikroskopiska livsmiljö och de små varelser som är helt avgörande för vår planet! Det är dessa som bär upp livet i haven och som står för en stor del av syret vi andas.

Med inspiration från konstnärerna Asger Jorn och Per Kirkeby, som utforskade naturens former, rörelser och lager, låter vi vetenskap möta kreativitet. Efter en gemensam introduktion arbetar vi vidare i ateljén där vi experimenterar med akvarell och gestaltar våra egna tolkningar av planktonens rytmer, strukturer och färgspel.

Alla åldrar är välkomna! Fri entré, men förbokning krävs.

Boka:

Klicka här för att komma till bokningssidan

Nordiska Akvarellmuseet

Till Nordiska Akvarellmuseet kan du komma för att se utställningar från hela världen, lyssna på intressanta föredrag, avnjuta en konsert, själv prova på att måla akvarell och äta vällagad mat.

Läs mer
Kontaktinformation

Nordiska Akvarellmuseet

Södra Hamnen 6, 471 32 Skärhamn, Sverige

Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn


Telefon: 0304600080


E-post: Skicka E-post

Hemsida: Till hemsida


Boka