Flexibla familjeäventyr lockade researrangörer till Västsverige
Under tre intensiva dagar den 13–15 maj har Turistrådet Västsverige, tillsammans med Visit Sweden, välkomnat internationella researrangörer från sex olika utlandsmarknader. Syftet? Att ge dem en konkret upplevelse av Västsverige genom ett riktat program med tydligt familjefokus – med målet att upplevelserna så småningom ska inkluderas i deras framtida reseutbud.
Att arrangera visningsresor för utländska researrangörer är en viktig del av det långsiktiga internationella arbetet. Genom olika typer av resor får arrangörerna möjlighet att utforska både nya och befintliga produkter i regionen. Denna gång låg fokus på paketerade familjeupplevelser, men även andra målgrupper belystes längs vägen. De utländska marknader som var representerade på resan var DACH (Tyskland, Österrike, Schweiz), Nederländerna, Belgien och Storbritannien.
Flexibilitet och målgruppsanpassning
Värdar för resan var Turistrådets Karin Gesouli och Åsa Johannesson, som båda arbetar med internationella researrangörer, samt Gerlinde Anderberg från Visit Sweden. Gruppen fick även träffa representanter för de lokala turistorganisationerna i Skövde, Sotenäs och Tanum.
— Vi ville visa att även om temat för just den här resan är paketerade familjeupplevelser, så finns också en stor flexibilitet i regionens utbud. Många av upplevelserna våra gäster fått under dessa dagar kan med lätthet paketeras om, så att de med några små justeringar kan möta både barnfamiljernas behov samtidigt som de kan locka andra målgrupper, säger Karin Gesouli.
— Det som imponerade på mig var hur programmet kombinerade familjefokus med flexibilitet. Många av aktiviteterna passar lika bra för par eller kompisgäng, trots att fokus låg på familjer. Det gör det lätt att anpassa innehållet utan att förlora känslan av autenticitet och närhet till platsen, säger Jan Peterlich från VOS, som arbetar gentemot de tysktalande marknaderna.
Upplevelser från stad via inland till skärgård
Resan startade i Göteborg med övernattning på Grand Curiosa Hotel och besök på Universeum, Liseberg och World of Volvo. Därefter fortsatte programmet till Skövde och Billingehus med cykling på Billingen och middag på hotellet.
Onsdagen bjöd på besök hos Nordens Ark i Hunnebostrand, följt av lunch, fiskeäventyr med Smögens Fiske & Skärgårdsturer och middag på Ramsvik Stugby & Camping. Torsdagen avslutades i Grebbestad med frukost på Everts Sjöbod, paddling med Skärgårdsidyllen och en visning på TanumStrand Spa & Resort.
Samverkan som gör skillnad
Att många av aktiviteterna är bokningsbara direkt via boendeanläggningarna visar på styrkan i det lokala samarbetet. Ett exempel är Smögens Fiske & Skärgårdsturer, som kan bokas via Ramsviks hemsida och har fasta avgångar varje vecka – ett samarbete som inleddes för över 20 år sedan.
— Det som verkligen berörde var den starka lokala förankringen hos företagen vi mötte. Många drivs i generationer, vilket skapar en äkthet som inte går att kopiera. Det var också tydligt hur företagen hänvisade till varandra och samarbetade över verksamhetsgränserna – något som våra internationella gäster upplevde som både unikt och genuint. Vi fick träffa människorna bakom och ta del av deras berättelser – det ligger helt i linje med Visit Swedens tema "Meet the Original Sweden", säger Gerlinde Anderberg från Visit Sweden.