Gå till innehåll
En del av

Fotograf: Dawn Li Xiaoling

01
nov.

Echoes of Marieholm, Ett ljudspel av Echoscape
Mariestad

Varmt välkommen och bered dig på en resa i tid, ljud och rum

På Alla helgons dag öppnar sig Mariestad för den som lyssnar. Hertig Karls almanacka från 1580-talet, gamla folksägner och berättelser skrivna av mariestadsbor väntar längs gatorna, vid ån och på vägen mot domkyrkan. Du väljer själv din väg och går i din egen takt.

Välkommen att vandra i ett interaktivt ljudlandskap.

Datum: Söndag 1 november
Tid: 16.00
Plats: Start vid Residenset Marieholm

Ta med mobilen och ett par hörlurar. Ingen app behövs. 

 

Det händer spännande saker i Skaraborg! Tillsammans med Echoscape håller K. Skaraborg på att ta fram en helt ny plattform för mobilbaserade ljudvandringar. Se gärna Echoscapes hemsida här.

Echoscape är under utveckling och Echoes of Marieholm är den senaste prototypen. Tidigare samverkat har skett med olika prototyper på flera platser i Skaraborg under projektet Att Bryta Ljud 2025, bland andra Vaholms Brohus och Kulturhustorget i Skövde. Echoscape kan användas på många olika sätt framöver, kom och testa med nu på söndag 1/11 och påverka projektet.

Projektet genomförs med stöd av Mariestads kommun genom Kulturmiljonen 2026.

 

Kontaktinformation

Föreningen K.Skaraborg

Residenset Mariestad, Marieholmsbron 3

542 37 Mariestad

Telefon: 0793405977