Gå till innehåll
En del av

Fotograf: Grand Hotel Alingsås

10
apr.

Py Bäckman Dinnershow ”Stad i Ljus”
Alingås

Möt en av Sveriges främsta låtskrivare och textförfattare i en intim konsert!

Py Bäckman ligger bakom stora klassiska låtar som Stad i ljus och Gabriellas sång. Hon har skrivit låtar till artister Malena Ernman, Helen Sjöholm, Kalle Moraeus & Orsa Spelmän samt Nordman. Många känner säkert igen låtar som Koppången, Vandraren och Min plats på jorden.

Som artist fick hon sitt stora genombrott på 80-talet i Raj Montana Band tillsammans med Dan Hylander. Efter bandets uppbrott har hon haft en mycket framgångsrik solokarriär med sju egna album och låtar som Jag Lever, Con-Cordelia, Kristall, och Långt Härifrån.

Py har översatt musikaler som Chicago, Evita, och Garbo. Hon har också översatt utländska artisters låtar till svenska. På uppdrag av Svenska kyrkan har hon även skrivit nya psalmer som ett tillägg till svenska Psalmboken. 2025 tilldelades hon det stora Evert Taube-priset.

 

Py Bäckman – sång & munspel

Janne Bark – gitarr & sång

Rebecca Meiselbach & percussion, sång

Magnus Ludvigsson – klaviatur & sång

 

  • Showbiljett: 495 kr
  • Show med 2-rättersmiddag inkl. kaffe 975 kr
  • Barbiljett med sidosikt: 395 kr

 

Öppettider:

17:00      Baren öppnar

18:00      Middag 2-rätters inkl. kaffe & chokladbit

20:30      Showstart – show ca 2 timmar

24:00      Baren stänger – tack för ikväll!

 

Hotellrum på Grand Hotel:

Dubbelrum inkl. frukost 1 495 kr / natt

Enkelrum inkl. frukost 1 195 kr / natt

Bokningskoden ”Stad i Ljus” gäller vid köpt biljett och bokas via receptionen 0322-67 01 00

Kontaktinformation

Grand Hotel Alingsås

Bankgatan 1, 441 30 Alingsås, Sverige

Alingås

Boka