Gå till innehåll
En del av
09
nov.

Visning av Lidbeckska våningen
Lidköping

Anna Lisa Lidbecks våning visas på hennes födelsedag

Visning måndag 9 november kl 12.00 och kl 13.00

I Anna Lisa Lidbecks våning i Lidbeckska huset får man uppleva en högreståndsmiljö från andra hälften av 1800-talet.

Anna Lisa Lidbeck (1799-1880) donerade pengar så att Lidköpings räddningshem kunde uppföras. Det öppnade i slutet av 1880-talet och är föregångaren till det som idag är SiS ungdomshem Margretelund. Hon gav även pengar till andra ändamål, bl.a. 100.000 riksdaler till uppförandet av Lidköping – Skara – Stenstorps Järnväg (LSSJ). Sträckningen stod färdig 1874 och invigdes med pompa och ståt.

Vi berättar mer om stadens mest generösa donator Mamsell Anna Lisa Lidbeck på hennes födelsedag den 9 november. Boka din plats på en av våra visningar här!

Vänermuseet

På Vänermuseet lär du känna det mäktiga innanhavet Vänern på djupet. Från inlandsisens tillbakagång till sjöfarten med fullastade skepp från när och fjärran. Fascineras av museets utställningar om Lidköpings historia och akvariernas alla fiskarter.

Läs mer
Kontaktinformation

Vänermuseet

Framnäsvägen 2

53154 Lidköping

Boka