En del av

Fotograf: Daniel Ström

Törnsäterrundan 3 km
Kinnekulle

Hagmark & Slåtteräng

På östra Kinnekulle finns detta mindre naturreservat där vandringsleden på 3 kilometer går genom hagmark & slåtteräng som ger upphov till vackra lummiga omgivningar.

Snabbfakta

Längd: 3 km

Tid: 50 min

Svårighetsgrad: Lätt

Service: Finns ingen grillplats,sittbänkar eller toalett i anslutning till leden. 

 

Vandringen går genom lummiga hagmarker med gamla ekar och lindar och passerar en slåtteräng. Under den varma årstiden blommar gullviva, ängsnycklar och Sankt Pers nycklar. På flera ställen syns gamla sår i marken där alunskiffer brutits av tidigare generationer. Dessa spår är idag skyddade som fornlämningar. Naturreservatet är beroende av bete, vilket betyder att man kan möta kor och får i området vissa tider på året.

Vandring med upplevelser för hela familjen

Törnsäterrundan är ett område som väcker nyfikenhet hos både barn och vuxna. De gamla ekarna, blommande slåtterängar och djuren på markerna gör vandringen levande och rolig. De skyddade fornlämningarna längs leden blir ett spännande inslag som barn gärna upptäcker under turen.

Fakta om leden

Längd:

3 kilometer

Ungefärlig tid:

50 minuter

Område:

Kinnekulle

Markering:

Blå

Svårighetsgrad:

Lätt

Start och mål:

Parkering strax sydväst om Gössäter, längs vägen mellan Gössäter och Kinne-kleva

Karta för utskrift/nedladdning

Kontaktinformation

Destination Läckö-Kinnekulle


Telefon: 051020020


E-post: Skicka E-post

Hemsida: lackokinnekulle.se