Gå till innehåll
En del av

Fotograf: Tobias Ardstål

Påskafton - Eldarnas kamp i Grundsund

Påskeldarna är kända i Sverige sedan andra hälften av 1700-talet och kom till Sverige från Holland via holländska köpmän till Göteborg. Den vanligaste motiveringen till påskeldandet är att man ville skrämma bort påskkärringar på väg till eller från Blåkulla.

På flera av öarna i Göteborgs norra skärgård tävlar man traditionellt om var man bygger den största brasan. Jakten på gamla julgranar och annat skräp är intensiv och inte sällan stjäl man brasmaterial från varandra. Så också på Skaftö!

Här på vår ö står kampen nuförtiden i Grundsund mellan Värbos och Oddarnas fyr. Värbos fyr ligger just i Värbo och till Oddarnas fyr kommer man genom att ta sig över till kyrksidan av bron i Grundsund, gå mot Västra Kajen och ta till vänster upp mot berget vid skylten "Utsiktsplats".

När? Ja det finns ingen exakt tid och man försöker lura varandra genom att tända "narrefyr". Den fyr som tänds sist och brinner längst vinner nämligen och då gäller list och taktik för att vinna. Därför försöker man luras genom att tända en mindre så kallad narrefyr för att lura motståndarna i fällan att börja elda på för fullt för tidigt. Men någon gång mellan tiden då mörkret faller och kl 21 ska man hålla utkik efter påskeldarna.