Fröet, mångfalden - Föreläsning med Tina-Marie Qwiberg
Hjo
Torsdag 15 oktober kl. 17:00 är du välkommen till Hjo folkhögskola för en kväll med fokus på livsmedelssystemets sårbarhet, biologisk mångfald och fröer. Kvällens föreläsare är Tina-Marie Qwiberg som är odlare och dokumentärfilmare. Varmt välkomna!
Snabbfakta
VAD: Föreläsning med Tina-Marie Qwiberg
VAR: Hjo folkhögskola
NÄR: TOR 15 OKT
TID: kl. 17:00
PRIS: Fritt inträde
ARRANGÖR: Hjo folkhögskola med flera aktörer. Se mer nedan.
Om evenemanget
Tina-Marie Qwiberg är odlare och dokumentärfilmare och har gjort filmer som Bieffekten, Sista skörden, Efter floden och senaste Kriget om fröerna. Hon är känd också som krönikör i Naturmorgon P1.
Med filmsekvenser från dokumentären Kriget om fröerna berättar Tina-Marie om fröet som ett mirakel, vår relation och behov, växternas strategier och att mångfalden av fröer är grunden till vår dagliga föda.
Program
kl. 17.00-18.15 - Föreläsning Tina-Marie Qwiberg
kl. 18.15-19.00 - Fika och frågestund
Arrangör
Föreläsningen arrangeras som en del i projektet Beredskap tillsammans som pågår fram till maj 2027. I projektet genomförs flera träffar med fokus på olika beredskapsfrågor. Projektet leds av Hjo folkhögskola i samverkan med Hjo kommun, Hjo pastorat och Skövde Scoutkår och sker med stöd från Västra Götalandsregionen.
Läs mer om Beredskap tillsammans och om föreläsningen här >>
Vid frågor kontakta: info.hjo@hjofolkhogskola.se
Tel. 0503-323 00
Vägbeskrivning
Hjo folkhögskola
Lundbyvägen 12, 544 31 Hjo, Sverige
Hjo
Telefon: 0503 32300
E-post: Skicka E-post
Hemsida: Till hemsida