Gå till innehåll
En del av

Smaka på Bohuslän

Höstens smak- och skaldjursupplevelser i Strömstad 3-12 oktober

Upplev unika smaker från Bohuslän och Strömstad, här hittar du alla de mat- och dryckesupplevelser som finns här under hösten. Du kan njuta av skaldjursplatåer på restauranger, räkaftnar, prova havets läckerheter, besöka lokala gårdsbutiker, delta i hummer- och skaldjursfiske. Passa gärna på att se och utforska marina nationalparken Kosterhavet. Huvudentrén naturum, här finns utställning med foton och interaktiva aktiviteter där du får lära dig mer om livet under ytan.

SMAKFULLA UPPLEVELSER OCH AKTIVITETER

UPPTÄCK MER

Ta del av paketerbjudanden med övernattning, måltider och aktiviteter runt om i Bohuslän – allt med hjärtat i den rika mattradition och råvaror från hav och land.

Mer om Bohusläns smakrika upplevelser här
Helena på Kosters Trädgårdar

Gårdsbutiker och Fiskbutiker i Strömstad

Gårdsbutiker i Strömstad erbjuder lokalproducerade livsmedel och produkter. Detta kan inkludera allt från kött och grönsaker till hantverk och delikatesser. 

  • Silje-Eks Havtorn
    De arbetar med odling, förädling och försäljning av havtorns produkter.
  • Kosterlamm
    Försäljning av ekologisk lamm- och fårkött och skinnprodukter. 
  • Nöddö Musteri
    Gårdsmusteri där de mustar egna ekologiska äpplen samt har öppet för andra fruktodlare att göra sin egen must.

Fisk- och skaldjursbutiker - handla till både vardagsmiddagen och festen eller köp med godsaker till utflykten. 

  • Laholmens Fisk
    Förutom försäljning färska skaldjur och fisk, inläggningar med mera över disk så har de även servering och på deras meny finns främst fisk- och skaldjursrätter. 
  • Strömstads Räkor
    Färsk fisk, nykokta skaldjur och handgjorda delikatesser. De erbjuder även egenlagade rätter.
  • Coop Strömstad, egen fiskavdelning i butiken. 

Grupp- och konferenspaket med mat och övernattning

Höst i Bohuslän betyder även det bästa av skaldjur! Här i Strömstad kan du följa med på massor av olika skaldjursupplevelser, bland annat hummerfiske, ostronprovning, hummermiddag, kräftkok vid havet.

Smaka på Bohuslän, ett Leaderprojekt som ska bidra till en starkare och mer hållbar besöksnäring i Bohuslän

Läs mer om projektet