En del av

Fotograf: Jonas Ingman

17
apr.

Ostronprovning med ostronöppnarkurs
Grebbestad

Njut av världens kanske godaste ostron tillsammans med oss!

Visste du att 90% av Sveriges ostron kommer från Grebbestad? Många säger att ostronen utanför Grebbestad är de absolut bästa ostronen. Är du intresserad av att lära dig mer om dem så kan vi erbjuda ostronkurser och ostronprovningar både i sjöboden och ute på havet.

Ostronprovning kan bokas från början av september och fram till mitten av juni, lite beroende på vattentemperatur och väder. Därefter fortplantar sig ostronen och det plockas inte upp ostron förrän i början/ mitten av september igen.

Vi kan ha ostronprovningen i sjöboden eller ute till havs i vår genuina träbåt. (Under oktober - mitten av april har vi alltid ostronprovningen i sjöboden) Du får vara med och plocka upp ostronen och lära dig lite om de olika arterna. Du får också chansen att lära dig öppna ostron på ett bra och säkert sätt, och sedan avnjuta dem tillsammans med Ostronporter. En ostronprovning med ostronöppnarkurs tar ca 2 h.

Detta ingår i en ostron provning med ostronöppnar kurs:
- Ca 2 h båttur (om säsong och vädret tillåter, annars är vi i vår sjöbod)
- Lite kuriosa om våra ostron
- Kurs i hur du öppnar ostron på ett säkert sätt
- Möjlighet att öppna dina ostron på egen hand
- Ca 5 ostron per person att njuta av
- Porter/ Stout att dricka tillsammans med ostronen

Vill ni även prova Champagne till ostronen, så har vi vår egen Ostron Champagne att köpa på plats.

Kontaktinformation

Everts Sjöbod Grebbestad

Grönemadsvägen 61, 457 95 Grebbestad, Sverige

Grebbestad


Telefon: 0730542185


E-post: bnb@evertssjobod.se

Hemsida: Till hemsida