En del av

Fotograf: Jonas Pettersson

31
jul

Tångsafari på Tjurpannan
Grebbestad

Upptäck havets grönsaker!

Välkommen till en inspirerande tångsafari!

Under denna introduktionskurs får du lära dig att identifiera och skörda olika tångarter. Vi går igenom hur du torkar, förvarar och lagrar tången, samt dess näringsinnehåll och hur du kan använda dem i matlagningen. Vi fokuserar på att plocka med omtanke för naturen.

För den som föredrar att hålla sig på land finns möjlighet att sitta på en sten och klippa ytlig tång eller bara njuta av naturen och lyssna på oss. Vi presenterar alla tångarter efter badet, så att du får en djupare förståelse dem.

Under vintermånaderna erbjuder vi lån av vadarbyxor, så du håller dig torr och varm. Efteråt bjuder vi på en värmande soppa med tång eller en varm dryck, och om vädret tillåter, tänder vi en brasa på stranden för extra mysfaktor.

Ta med en nyfikenhet för naturen och kanske en liten korg för att samla med dig tång hem. 

Kontaktinformation

Catxalot AB

LÅNGEBY 11, 457 95 Grebbestad, Sverige

Grebbestad


Telefon: +46709147299


E-post: info@catxalot.se

Hemsida: catxalot.se/