Musik på altanen: Elin & Axel, The Fiddlesticks
Ljunsgkile
Folkduon Elin & Axel (Ljungskile) och The Fiddlesticks (Munkedal) spelar folkmusik från olika håll i världen. Amerikanskt och irländskt blandas med Nordiskt och Bohuslänskt vid Musik på altanen.
Sensus studieförbund och Åh Stifts- och konferensgård bjuder in i till tre musikkvällar i juli med musik, mat och möten. Sittplats på altanen, buffe, efterrätt, livemusik. 360 kr Begränsat antal platser. Vid dåligt väder ges programmet i restaurangen.
18.00 Buffé
19.00 På scen: Elin & Axel
20.00 På scen: The Fiddlesticks
Elin & Axel (Ljungskile)
Efter att spontant ha blivit utlånade en banjo startades sommaren 2024 americana- och folkduon Elin & Axel. Efter att ha spelat rock, punk och elektronisk musik i Berlin i många år var det sommaren 2025 dags att flytta hem till naturen och den bohuslänska kusten. Elins låttexter och känsla för melodier, tillsammans med Axels rytmiska, varma banjo bidrar till ett lugn och en känsla av gemenskap.
Länkar:
https://youtube.com/@elinandaxel
https://www.instagram.com/elinandaxel/
The Fiddlesticks (Munkedal)
Bosse Savik, Frida Haglund-Savik och Björn Regnér som alla bor i Munkedal bjuder på medryckande spelglädje och feststämning. Musiken är varierad men utgår från den gemensamma musikaliska nerv som knyter samman de Brittiska öarnas, USA och Skandinaviens folkmusiktradition in i framtiden. Sång varvas med stråk- och blåsinstrument som för tankarna både ut över det vida havet och in på närmsta pub.
Lyssna här (länk till Facebook)
Arrangeras av Sensus studieförbund och Åh- Stifts och konferensgård med stöd från Uddevalla kommun.
Åh stifts- och konferensgård
Å 252
459 94 Ljunsgkile
Telefon: 052225056
E-post: info@ahstiftsgard.se
Hemsida: Till hemsida