Gå till innehåll
({{search.Data.length}} resultat)
{{settings.Localization.Data.SearchResult.EmptySearchResultSuggestion}}

Vi använder Cookies, stäng meddelandet för att godkänna. Visa mer information

{{settingsInstance.Localization.Data.Cookies.Title}}

En del av
  • Fotograf: Christiane Dietz

Dalslands Turist AB

Om du vill komma i kontakt med oss så finns vi nåbara per post, epost och telefon, och du får naturligtvis gärna komma och hälsa på oss på kontoret!

Vårt kontor ligger i Bengtsfors i ett vackert gammalt hus mitt i centrum. Här finns några av oss, bland annat VD, marknadsansvarig, marknadskommunikatör och ibland även projektledare.

Dalslands Turist AB:s huvudkontor
Storgatan 8
666 30  Bengtsfors
Tel: 0771-505070
info@dalsland.com

 

Styrelsen Dalslands Turist AB 

Personal:

VD Johan Abenius (avgående, kontaktuppgifter aktuella tom 31 dec 2019)
johan.abenius@dalsland.com
Tel. 070-568 0683

VD Johan Trollnäs (tillträder 21 oktober 2019)
johan.trollnas@dalsland.com
Tel. 076-770 2300

Marknadsansvarig Gaby Karlsson Hain
gaby.hain@dalsland.com
Tel. 070-586 4987

Marknadskommunikatör Åsa Carlsson
asa.carlsson@dalsland.com
Tel. 070-664 7559

Webbredaktör Lena Lindberg Wong
lena.lindbergwong@dalsland.com
Tel. 070-604 5489

Projektledare LET
Frida Klang
frida.klang@dalsland.com
Tel. 0705-56 65 03

Projektledare Antiksafari
Eva Erlandsson
eva@antiksafari.com
Tel. 073-707 1963 

 


Vi driver även turistinformation för tre kommuner och dessa når du så här:

Bengtsfors Turistbyrå
Storgatan 8
666 30  Bengtsfors
Tel. 0531-526 355
turist@bengtsfors.se


Platsansvarig Christiane Dietz 
christiane.dietz@bengtsfors.se

Turistinformatör Luise Morich 
luise.morich@bengtsfors.se

Dals-Eds InfoPoint
Storgatan 26, Eds MC- och Motormuseum
668 30  Ed
Tel. 0534-19022 
tourist@dalsed.se

Platsansvarig Christiane Dietz 
christiane.dietz@bengtsfors.se
 

Åmåls Turistbyrå
Hamngatan 3
662 31  Åmål
Tel. 0532-17098
turism@amal.se

Turistbyråansvarig Lena Lindberg Wong
lena.lindbergwong@dalsland.com
Tel. 070-604 5489

Turistinformatör Emma Augustsson
emma.augustsson@amal.se

 

Till huvudsidan för Dalslands Turist AB