({{search.Data.length}} resultat)
{{settings.Localization.Data.SearchResult.EmptySearchResultSuggestion}}

Vi använder Cookies, stäng meddelandet för att godkänna. Visa mer information

{{settingsInstance.Localization.Data.Cookies.Title}}

{{settings.Localization.Data.TravelPlanner.MaxItemTitle}}

En del av
Gå till innehåll Tillbaka till början
  • Fotograf: Gaby Karlsson Hain, Dalslands Turist AB

Dalslands Turist AB

Om du vill komma i kontakt med oss så finns vi nåbara per post, epost och telefon, och du får naturligtvis komma och hälsa på oss på kontoret!

Vårt kontor ligger i Bengtfors i ett vackert gammalt hus. Här finns några av oss, bland annat VD, marknadsansvarig och ibland även projektledare.

Dalslands Turist AB:s huvudkontor
Centrumvägen 2
666 30  Bengtsfors
Tel: 0771-505070
info@dalsland.com

 

VD Johan Abenius
johan.abenius@dalsland.com
Tel. 070-568 0683

Marknadsansvarig Gaby Karlsson Hain
gaby.hain@dalsland.com
Tel. 070-586 4987

Marknadskommunikatör Åsa Carlsson
asa.carlsson@dalsland.com
Tel. 070-664 7559

Webbansvarig Lena Lindberg Wong (arbetsplats Åmåls Turistbyrå)
lena.lindbergwong@dalsland.com
Tel. 070-604 5489

Projektledare Affärsutveckling Dalslands kanalområde
Kristina Jornevald
kristina.jornevald@dalsland.com
Tel. 070-321 2177

Projektledare Gränslös Naturturism
Anders Bring
anders.bring@dalsland.com
Tel. 070-899 7992


Vi driver även turistbyråerna för tre kommuner och dessa når du så här:

Bengtsfors Turistbyrå
Sågudden 1
666 30  Bengtsfors
Tel. 0531-526 355
turist@bengtsfors.se


Platsansvarig Christiane Dietz 
christiane.dietz@bengtsfors.se

Turistinformatör Luise Morich (mammaledig tom augusti 2017)
luise.morich@bengtsfors.se

Dals-Eds turistbyrå
Storgatan 27, Kommunhuset
668 30  Ed
Tel. 0534-19022
tourist@dalsed.se

Platsansvarig Christiane Dietz 
christiane.dietz@bengtsfors.se
 

Åmåls Turistbyrå
Hamngatan 3
662 31  Åmål
Tel. 0532-17098
turism@amal.se

Turistbyråansvarig Lena Lindberg Wong
lena.lindbergwong@dalsland.com
Tel. 070-604 5489

Turistinformatör Emma Augustsson
emma.augustsson@amal.se

Destination