Gå till innehåll
En del av
01
okt.

Öppen visning av Föremålsmagasinet
Skara

En öppen visning av en del av museets föremålsmagasin

Torsdagen den 1 oktober kl 14:00 är det dags igen för en öppen visning av museets magasin. På Västergötlands museum har vi Sveriges tredje största föremålsmagasin.
Nere i magasinet har vi över 200.000 föremål, 1 miljon arkeologiska fynd och 1,5 miljoner bilder. Det finns alltså ingen brist på saker att se. Vi bjuder in till en exklusiv öppen visning av andra tredjedelen av magasinet där vi förvarar porslin, klockor, kvinnligt/manligt hantverk och mycket, mycket mer. Där finns också säkerhetsburen som innehåller våra mest värdefulla skatter.

Visning tar cirka 45 minuter och efter bjuder museet på fika. Evenemanget är gratis, men platserna är begränsade så platsbokning krävs. Du bokar din plats via museets hemsida. Vi samlas 15 minuter före utsatt tid i museets reception.

OBS! Tänk på att det inte är tillåtet att ha med sig väskor eller ytterkläder ner i magasinet. Det finns skåp i museets reception där man kan låsa in mindre väskor. Det kan vara lite kylslaget nere i magasinet så tänk på att klä dig varmt


Boka här

Västergötlands museum

I hjärtat av ett rikt kulturlandskap ligger Västergötlands museum. Här finns över 10 000 år av landskapets unika historia gestaltad. Upplev medeltidens Skara, spana in de välbehållna bronsålderssköldarna, se den spännande utställningen om hur den kraftfulla inlandsisen har påverkat människan och möt Kata, kvinnan som härskade på storgården i Varnhem på 1000-talet.

Läs mer
Kontaktinformation

Västergötlands museum

Stadsträdgården

532 31 Skara

Telefon: 0511 260 70

Boka