Utställning: Women Unite Project
Skara
Välkommen till utställningen Women Unite Project på Nya biblioteket i Skara – ett initiativ som lyfter kvinnors röster, erfarenheter och perspektiv i kampen för fred, demokrati och frihet.
Utställningen är en del av en vecka fri från åld och presenterar kraftfull konst och poesi skapad av kvinnor i Västra Götaland med rötter från olika delar av världen.
Ta del av målningar av konstnären Linda Axén tillsammans med texter och dikter av Nandinne Kuntjoro, som gemensamt skildrar mod, gemenskap och motståndskraft.
Vernissagen äger rum tisdagen den 17 november kl. 17.30 i direkt anslutning till författarbesöket med Hana Al-Khamri samma kväll.
Utställningen visas sedan på Bibliotekstorget fram till och med den 30 november under bibliotekets ordinarie öppettider.
Praktisk information:
Vernissage: Tisdag 17 november kl. 17.30
Utställningsperiod: 17 november – 30 november
Plats: Bibliotekstorget, Nya biblioteket i Skara
Medverkande: Målningar av Linda Axén, texter och dikter av Nandinne Kuntjoro
Pris: Fri entré
Anmälan: Drop-in, ingen föranmälan krävs
Arrangör & samarbete: Skara bibliotek i samarbete med NBV och Kansli- och demokratienheten
Skara bibliotek
PRUBBATORGET 1
532 31 Skara
Telefon: 0511 320 60
E-post: biblioteket@skara.se
Hemsida: skara.se/bibliotek