En del av
  • Skaraborg /
  • Bli bokningsbar på skaraborg.nu
Paddling hos Naven Outdoor

Fotograf: Daniel Werjefelt

Bli bokningsbar på skaraborg.nu

  • 12 sep, 2024

Nu erbjuds alla Skaraborgs turismföretag att bli bokningsbara på skaraborg.nu Tillsammans med GoTo HUB får turismföretag möjlighet att lägga upp sitt boende, aktivitetet eller biljett som bokningsbar på skaraborg.nu. Det är ingen fast avgift utan enbart provisionsbaserat. Och en del av provisionen går tillbaka till Visit Skaraborg och används i arbetet att utveckla destinationen. Visit Skaraborg står också bakom satsningen.

Varför är det här en viktig satsning?

  • Destinationens egna kanaler har hög trovärdighet. Vi driver mycket trafik in till vår officiella besöksguide skaraborg.nu, och där vill vi ha erbjudanden synliga och bokningsbara direkt.
  • Med GoTo HUB kan vi skapa ett lokalt ekosystem där alla företag kan sälja varandra.
  • Ju mer upplevelser, aktiviteter och boenden som kan säljas lokalt desto mer pengar landar hos näringen och kan återinvesteras.
  • En del av provisionen vid försäljning går tillbaka till Visit Skaraborg och används i arbetet att utveckla och marknadsföra destinationen.

Några av fördelarna med GoTo HUB

  • GoTo HUB står för kundsupport mot slutkund för t. ex. avbokningar samt support för företag som är anslutna.
  • GoTo HUB sköter administration och utbetalningar.
  • GoTo HUB står för resegaranti vid paketförsäljning.
  • Det är ingen fast avgift för företag som vill ansluta sig utan enbart provisionsbaserat, dvs. kostnad uppstår först vid bokning.
  • Paket skapas enkelt och ingen behöver vara paketägare eller stå för resegaranti, det sköter GoTo HUB.

Visit Skaraborg skapar paket som vi ser är efterfrågade, eller om du som företagare har önskemål och förslag på vad som ska paketeras och säljas på skaraborg.nu. 

Ett paket skapas enkelt och ingen behöver vara paketägare eller stå för resegaranti, det sköter Gotohub liksom på och avbokning och utbetalning efter genomförd resa. De paket som skapas finns bara tillgängliga för bokning de datum som alla leverantörer har kapacitet och du som företag ansvarar för din bit av paketet.

Fotograf: Tobias Olsson- Shauto

Så här ser processen ut för dig som företagare.

  • Kontakt med GoTo HUB anders@gotohub.no
  • Signering av kontrakt
  • GoTo HUB producerar säljande innehåll för din produkt som du bidrar med material till och godkänner innan publicering.
  • Du får en kort introduktion till systemet så att du känner dig trygg med hur det fungerar
  • Din bokningsmöjlighet läggs upp live på skaraborg.nu

Vill du veta lite mer innan du bestämmer dig?

Kontaktperson gällande GoToHUB på Visit Skaraborg är Jessica Bergstrand
Telefon:0500-44 66 81
E-post: jessica.bergstrand@nextskovde.se 

Vill du hellre kontakta din lokala turistorganisation så går det också bra!