Hembygdsrundan - Uppstart och föreläsningar
Skara
Fredagen den 12 september kl 15.00-17.00 hålls ett uppstartsevent för den stundande Hembygdsrundan på gamla biblioteket i Skara. Eftermiddagen bjuder på föredrag och utställning.
I varje hembygdsförening, idrottsklubb och gille i Skaraborg finns en unik skatt: er historia. Den finns i protokollböcker, bleknande fotografier, jubileumsskrifter och medlemsmatriklar. Men vad händer med dessa minnen när pärmarna blir slitna och ingen längre minns berättelserna?
Välkommen till en praktisk och inspirerande föreläsning fredagen den 12 september om hur vi tillsammans kan rädda och levandegöra vår lokala historia!
Upptäck vår samling av böcker och andra material som redan finns bevarade på Stifts- och landsbibliotekets Forskaravdelning, som till exempel material från Västergötlands Fornminnesförening. En Guldgruva på Hemmaplan. Hör om hur digitala plattformar som Alvin och Prisma gör det möjligt att bevara sköra original och samtidigt göra historien tillgänglig för alla, överallt – nu och i framtiden.
- 15:00 Föreläsning: "Din förenings historia är guld värd". Hur hembygdens historia bevaras för framtiden.
- 15.45 paus
- 16.00 Föreläsning: Kent Friman berättar om Hembygdsrundan.
Vad du behöver veta
- Lokal: Gamla biblioteket - andra våningen (hiss finns)
- Antal platser: 50 st
Fredag 15-17 & Lördag 10-14: Utställning: Få en förhandstitt på hembygdsrundan!
Fredag 15-16: Föreläsning: "Din förenings historia är guld värd". Hur hembygdens historia bevaras för framtiden.
Fredag 16-17: Föreläsning: Kent Friman berättar om Hembygdsrundan.
Hembygdsrundan i Skara kommun
Under helgen den 13-14 september kan du besöka platser som fornstugor från 1800-talet, 1700-talstorp och ett gammalt Båtsmanshus. Alla deltagande platser bjuder på olika aktiviteter så som guidade visningar, servering, tipspromenad, stenugnsbakning och utställningar.
- {{day}}
- {{day}}
- {{day}} {{time.Start + (time.End ? ' - ' + time.End : '')}}
- {{day}}
Hembygdskretsen i Skara kommun