Gå till innehåll
En del av
12
nov.

Best of the Boss – The Bruce Springsteen Tribute
Trollhättan

Upplev Springsteens alla stora låtar i tolkningar!

Några av Sveriges mest välmeriterade och rutinerade musiker samlas under Bruce Springsteens fana och bjuder oss på en helkväll inget äkta Springsteenfan kan avfärda som fejk.

Sångaren och gitarristen Anders Eriksson och trumslagaren Robin Waernquist började under en tidigare turné skissa på en genuin och riktigt bra Springsteen Tribute. Ledorden var äkthet, nogrannhet, engagemang och höga ambitioner gällande musiker.

Nu är drömmen realiserad och efter flera succéturnéer är det återigen dags för turné under hösten 2026.

Här har vi ett ytterst kompetent åttamannaband som verkligen brinner för att återge den energi, ärlighet och kraft som präglar Springsteens musik. Med engagemang, noggrannhet och kärlek återupplivas alla legendariska låtarna som har berört miljontals människor världen över.

Arrangör

Monarch Music

Tider

Bar och bistro öppnar kl. 17:30

Showtime kl. 19:00

Ingen paus

Sluttid ca. kl. 21:00

Åldersgräns

13 år

Boka biljetter

Folkets Hus Kulturhuset

Folkets Hus Kulturhuset är en av de större konferens- och evenemangsarrangörerna i Trestadsområdet. Kulturhuset är en samlingsplats för kultur och nöjen i Trollhättan och är placerad mitt på gågatan. Välkommen till möjligheternas hus!

Läs mer
Kontaktinformation

Folkets Hus Kulturhuset

Kungsgatan 25

46130 Trollhättan