Classic Rock - Angus & In Spirit of Deep Purple
Trollhättan
Kom och upplev en kväll fylld av nostalgi, kraftfull musik och en atmosfär som tar dig tillbaka till rockens gyllene era.
ANGUS – förmodligen ett av världens bästa hyllningsband till AC/DC! Sedan starten 2017 har ANGUS tagit publiken med storm. Med en energi som påminner om ett tidigt AC/DC levererar bandet en svettig, kompromisslös rock’n’roll-show. Du får alla klassiker: T.N.T, Whole Lotta Rosie, Thunderstruck, Hells Bells, Highway To Hell – och mycket mer. Missa inte chansen att uppleva detta live!
In Spirit of Deep Purple – tolkar Deep Purple med passion och respekt Älskar du 70-talets hårdrock och Deep Purples tidlösa rock’n’roll? Då är detta kvällen för dig. Bandet – med Jonas Torrestad, Ulf Högberg, Johan Axelsson, Anders Lundholm och Daniel Lundholm – har gjort sig ett namn som kompband till många svenska artister, men denna kväll får de chansen att tolka den musik dom gillar allra mest.
Rock-DJ Mr Ekholm ser till att att fylla kvällen med rockklassiker, rariteter och publikfavoriter. Upplagt för en helkväll!
Folkets Hus Kulturhuset
Kungsgatan 25
46130 Trollhättan
Telefon: +46520422500
E-post: info@trollhattan.fh.se
Hemsida: trollhattan.fh.se