En del av

Fotograf: Hotell Hehrne, Patric Westdahl

20
feb.
-
21
feb.

Ljusets magi vid älven
VÄNERSBORG

Ljusfestival 13–21 februari 2026 | Skulpturparken vid Restad Gård i Vänersborg

I februari förvandlas Skulpturparken vid Restad Gård I Vänersborg till en intensiv och 
upplevelserik ljusfestival där konsten står i centrum och ljuset leder vägen. 

Datum och tider 13, 14, 20, 21 februari från kl 16:00

Ljusets Magi vid Älven är uppbyggd som en kort, rundgående ljuspromenad med hög täthet av  upplevelser. Redan vid ankomst till parkeringen möts du av flera ljusverk och belysta skulpturer som sätter stämningen direkt – här börjar festivalen. 
Promenaden fortsätter ner genom skulpturparken mot bryggan, vidare upp mot villan och runt  husen i området innan du återvänder till startpunkten. Längs vägen möts du av varierade ljussättningar i träd, skulpturer och husfasader, skapade för att förstärka former, material och rumslighet.


De flesta installationerna är utformade i direkt relation till parkens konstverk. Ljuset används för att skapa nya perspektiv på skulpturerna – ibland effektfullt och dramatiskt, ibland lågmält och detaljerat. Resultatet är en tillfällig upplevelse som bara kan upplevas här och nu.  


Utmed promenaden finns olika små upplevelser, eldshow vid utvalda kvällar samt fikatält, vilket gör det enkelt att ta pauser, värma sig och uppleva festivalen i egen takt. Den korta slingan gör att upplevelsen passar både barnfamiljer, par och vänner. 

Ljusfestivalen produceras av Nossan Ljustekniker,  18 års 
erfarenhet av Nossans Ljusfestival.


Vill man så kan kvällen avslutas med afterwalk eller sittande middag på Hotell Hehrne, www.hotellhehrne.se där ljusshowen fortsätter utanför hotellet och skapar en naturlig avslutning på upplevelsen. 

Eller så unnar ni er lite extra och bor en natt på Hotell Hehrne - läs mer här!


Så fungerar upplevelsen 
• Kort, rundgående ljuspromenad 
• Start redan vid parkeringen (5 ljusverk/skulpturer) 
• Ljus i skulpturer, träd och husfasader 
• Uppträdanden och fikatält längs vägen 
• Passar hela familjen 


Entré 
• 100 kr per person (vuxna)
• Ingår: ljusarmband + karta 
• Incheckning vid huvudparkeringen, Restad Gård 
• Betalning via Swish/QR

Hotell Hehrne

Unna dig själv ett boende i lugn miljö, med möjlighet till många aktiviteter i vacker natur på Hotell Hehrne i nordvästra delen av Västergötland. Hotellet har en fantastisk utsikt över Göta älv och Hunneberg. Här kan du äta gott och ta del av de aktiviteter du har lust till – bara fyra kilometer från Vänersborgs centrum.

Läs mer
Kontaktinformation

Hotell Hehrne

Doktor Hehrnes Väg 1, 462 54 Vänersborg, Sverige

VÄNERSBORG


Telefon: 0521 699 65


E-post: boka@hotellhehrne.se

Hemsida: hotellhehrne.se


Boka