Gå till innehåll

Fotograf: Live Nation

23
okt.

Amon Amarth gör Scandinaviumdebut i Göteborg
Göteborg

Amon Amarth intar Scandinavium, med Orbit Culture och Soilwork.

Amon Amarth återvänder till Sverige nästa höst med sin omfattande The Allfather Awakens Tour, och Göteborg blir en självklar hållplats. För första gången intar bandet Scandinavium, en arena som ger fullt utrymme åt deras stora produktioner, laddade med eld, mytologi och arenametal av allra tyngsta kaliber.

Göteborg, som i decennier varit en central plats inom svensk metal, får en kväll där tre av landets mest inflytelserika akter samlas under samma tak. Med sig har Amon Amarth hyllade special guests Orbit Culture och Soilwork, två band som bidrar med egna uttryck och höjer nivån ytterligare.

Biljetterna släpps 28 november klockan 10 via Ticketmaster.

Scandinavium

Scandinavium invigdes 1971, i samband med Göteborgs 350-årsfirande, och har sedan dess bjudit sin publik på underhållning i världsklass inom såväl idrott som konserter, musikaler och operor. Arenan tar upp emot 14 000 i publiken och kallas av göteborgarna ibland för ”Kålleseum”.

Läs mer
Kontaktinformation

Scandinavium

Valhallagatan 1

412 51 Göteborg


Telefon: 031 368 45 00


E-post: eventinfo@gotevent.se

Hemsida: Till hemsida


Boka