Martin Hederos och Sofia Karlsson – Stjärnenätter
Göteborg
Den omåttligt populära julkonserten är tillbaka. En föreställning som i år efter år fungerat som en gnistrande strimma av ljus för många. En ljudoas att landa i mitt i decembermörkret.
Martin Hederos
Martin Hederos är en av Sveriges främsta låtskrivare och musiker och var bland annat med och grundade The Soundtrack of Our Lives. Han har samarbetat och gjort musik med ett flertal svenska musiker och turnerat även med Weeping Willows, Anna Ternheim, Johnossi och Ane Brun. Han har vunnit 10 grammisar med sina band och även som soloartist.
Sofia Karlsson
Sofia Karlsson är en av landets mest älskade folk-och vismusiker. Med en katalog fylld till brädden av egenskrivet material såväl som tolkningar, har hennes sång och musik landat mjukt i många tusentals lyssnares hjärtan runtom i landet. Hon har genom åren vunnit totalt fyra Grammispriser i Sverige och en i Danmark. Därtill har hon belönats med utmärkelser som Stockholm stads tonsättar-hederspris, Prins Eugens Kulturpris och även tilldelats Dan Anderssons-stipendiet.