26
sep.
-
12
dec.

Öppna guidade turer på Göteborgs Fiskauktion
Göteborg

Göteborgs Fiskauktion en tidig morgon där du får följa med bland fisklådor och utrop

Sedan 1910 har Göteborgs fiskauktion varit en central del i att förse göteborgarna med färsk fisk och skaldjur. Varje vardagsmorgon samlas fiskhandlare och fiskgrossister för att se vilken fångst som erbjuds.

Följ med Sjömatsfrämjandet och upplev en äkta fiskauktion! Har du tur kanske du möts av en fiskebåt vid kajen som landat fångst under natten. Under turen får gruppen lära sig om både vanliga och ovanliga matfiskar. Besöket avslutas med en stunds avkoppling i värmen, med varm dryck och kaka, samt en kort presentation på vårt utbildningscenter intill. En unik chans att få se fiskhamnen i full aktivitet!

Praktisk information

Varma kläder rekommenderas och långt hår ska vara uppsatt på grund av vistelse i kylda livsmedelslokaler. Platserna är begränsade och anmälan krävs till info@sjomatsframjandet.se

Guidade turer kl 07:00-08:30:

Fredag 26 september

Fredag 28 november

Fredag 12 december

Pris per person: 100 kronor (barn och skolungdom till och med 16 år går gratis). Betalning sker med Swish på plats.

Kontaktinformation

Göteborgs fiskauktion

Fiskhamnen

414 58 Göteborg



Hemsida: Till hemsida