1900 - En audiovisuell konsert
Göteborg
1900-projektet har blivit en osannolik framgångssaga där många människor tagit instrumentalmusiken till sina hjärtan. Låten "Den minsta av segrar" har rent av blivit lite av en hit som flitigt förekommit i olika TV-program. Debuten följdes 2016 upp av albumet Tekno som också den använde kollage av ljud och melodier fångade med analoga rullbandspelare för att skapa en helt egen värld. En värld som fullt ut kommer till sin rätt på scen.
Men sin audiovisuella konsert har Gabel skapat ett format där film möter musik i ett hypnotiskt flöde.
Våren 2024 släpptes en tredje 1900-skiva, "Kontragarde". Ett album som tematiskt rör sig kring konstnärligt skapande i allmänhet och idén om avantgarde i synnerhet.
– När det går så långt mellan albumsläpp som det gjort, hinner världen förändras mycket under tiden. Första albumet kom till under en tid när 1900-talet kändes avklarat och gjordes bokslut över. Det här albumet kom till under en tid när det känts som vi befinner oss i en återgång till några av de mest förruttnade delarna av 1900-talet, berättar Christian Gabel.
– Trots att jag gärna tänker att jag gör musik fristående från vad som pågår i världen, så går det inte att bortse från det kännbara skiftet mot ett samhällsklimat med ett alltmer föraktfullt tonfall hos röster i maktposition med siktet riktat mot konst som anses depraverad, oanvändbar ur ett tillväxtperspektiv eller helt enkelt uttrycker åsikter som ogillas, fortsätter Christian Gabel.
Datum:
16 oktober
17 oktober
18 oktober
Arrangör: Frihamnen Event