Gränslöst med Gageego!
Göteborg
Ensemblen Gageego! är på ständig upptäcktsresa i den nutida musiken. Här utforskar de vetenskap och konst i verk av bland annat Britta Byström, Jesper Nordin och Anna Thorvaldsdottir.
Flerfaldigt prisbelönade kompositören Britta Byström har satt toner och sång till poeten Inger Christensens diktverk Alfabet. Hon blev djupt berörd av dikterna, som följer Fibonaccis talföljd – antalet rader blir längre och längre, enligt en bestämd ökningstakt. På samma sätt blir satserna i Byströms tonsättning allt längre. Det som inspirerade Byström var hur detaljer av skönhet i naturen blir en besvärjelse mot allt som hotar den. Som sopran hör vi Alexandra Büchel och dirigerar gör Fredrik Burstedt.
Samma förening mellan vetenskap och konst har Anna Thorvalsdottir i sin Entropic Arrows, där musiken är ett försök att avspegla den fysiska världen. Jesper Nordins verk Surfaces Scintillantes något av det motsatta. Det vi hör på ytan, berättar han, är helt enkelt det som är grundmaterialet. Stycket skapade han genom ett digitalt ritbord.