Torsson – Att vilja men inte kunna
Göteborg
“Vi har berättat en massa historier i våra låtar. Ärligt talat hänger dom ju inte riktigt ihop, så nu har vi försökt ta ett samlat grepp…”
Torsson, en av våra äldsta och mest folkkära rockorkestrar, är kända för låtar som Klippans centrum, Det spelades bättre boll, Jag minns en gammal bil, Öresundstwist, Volleyboll-Molly och många andra klassiker. Torsson fyller i höst 50 år som band.
Torsson åker därför i höst ut på en stor turné på konserthus och teatrar tillsammans med skådespelaren Per Lasson för att göra musikföreställningen Att vilja men inte kunna – Berättelsen om Gunnar, Axel och Lars-Erik Nyman.
Det har alltså hunnit gå 50 år sedan Det fjärde bästa bandet i Lund gjorde sin första konsert på Lilla Teatern, just i Lund. Att vilja men inte kunna är en travesti på bandets första album från 1980 som heter Att kunna men inte vilja.
Berättelsen i föreställningen utgår från en fascinerande historia som Torssons frontfigur, sångare och låtskrivare Bo Åkerström har skrivit. En berättelse som binder ihop många av Torssons låtar och texter med utgångspunkt från tre människoöden.
Musikföreställningen med Torsson och skådespelaren Per Lasson är ett evenemang i två akter. Per Lasson framför berättelsen och Torsson spelar sina klassiska låtar, plus flera nyskrivna låtar som komponerats enkom för detta tillfälle. Allt inramat med bilder på storbildskärm.