Gå till innehåll
13
apr.

Brolle – Andersson, Åkerström, Vreeswijk och jag!
Göteborg

En kväll med visorna, historierna och människorna

Brolle, en av Sveriges mest uppskattade artister och som har under hela sin karriär burit med sig en stark kärlek till den svenska visskatten.

Mötet med Jack Vreeswijk blev början på ett nära musikaliskt samarbete. Tillsammans gav de sig ut på flera turnéer där de tolkade och hyllade Cornelis Vreeswijks låtskatt – konserter som möttes av stor uppskattning från publiken. När Jack gick bort 2023 fick deras gemensamma resa ett alltför tidigt slut.

Nu återvänder Brolle till visorna. Den här gången vidgar han perspektivet.

I Andersson, Åkerström, Vreeswijk och Jag! tar Brolle sig an sånger av Dan Andersson, Fred Åkerström och Cornelis Vreeswijk. Välkända klassiker får sällskap av guldkorn som Brolle själv har valt ut med stor omsorg. Det blir en varm och personlig föreställning där sångerna varvas med hans egna berättelser.

På scen har Brolle sällskap av gitarristen Love Tholin, som under många år spelade med Jack Vreeswijk. Bara de två står på scen, vilket ger musiken utrymme att komma riktigt nära publiken.

Välkommen till en kväll med en av Sveriges mest älskade röster och sånger som berört generationer.

Lorensbergsteatern

På Lorensbergsteatern, ett stenkast från Kungsportsavenyn och Götaplatsen i centrala Göteborg, kan du ta del av såväl kända som mindre kända uppsättningar, ofta med skratt i fokus. Teatern var tidigare hemmascen för humorgruppen Galenskaparna och After Shave och ägs numera av Oscarsteatern AB, som även driver Oscars- och Chinateatern i Stockholm.

Läs mer
Kontaktinformation

Lorensbergsteatern

Karl Gerhards Plats 1

412 53 Göteborg

Boka