En berättelse om Sverige
Skövde
Välkommen till En berättelse om Sverige - En upplevelsebaserad bokpresentation. I samarbete med Platåbergens Unesco Globala Geopark och Naturskyddsföreningen Skövde välkomnar geologiprofessorn Alasdair Skelton dig till en upplevelsebaserad presentation av den nya populärvetenskapliga boken En berättelse om Sverige, som han har skrivit tillsammans med kommunikatören My Schüldt.
Presentationen, där vi bokstavligen rullar ut geologisk tid, följs av försäljning och signering av boken.
Vet du hur Platåbergen blev till? Känner du till peneplanets hemlighet om livets utveckling? Visste du att det här en gång fanns berg lika höga som Anderna är idag?
En berättelse om Sverige tar dig med på en resa genom tre miljarder år, där geologiska krafter gång på gång har format landskapet, skapat rikedomar av malm och mineral och lagt grunden för vårt välstånd. Det är både en historielektion i geologisk tid och en hyllning till den mäktiga svenska naturen.
Datum & tid: Tisdag 8 december kl 18:00- 19:30
Plats: Biograf Odeon, Skövde Kulturhus
Anmälan: evenemanget är kostnadsfritt men kräver anmälan då antalet platser är begränsade.
Vid frågor, kontakta oss på info@platabergensgeopark.se
Evenemanget är ett samarbete mellan Platåbergens Unesco Globala Geopark och Naturskyddsföreningen Skövde och geologiprofessorn Alasdair Skelton.
Platåbergens geopark
Trädgårdsgatan 9
541 30 Skövde
Telefon: 051132000
E-post: Skicka E-post
Hemsida: platabergensgeopark.se