Gå till innehåll
({{search.Data.length}} resultat)
{{settings.Localization.Data.SearchResult.EmptySearchResultSuggestion}}

Vi använder Cookies, stäng meddelandet för att godkänna. Visa mer information

{{settingsInstance.Localization.Data.Cookies.Title}}

En del av
  • Fotograf: Magnus Liam Karlsson/2Entertain

  • Fotograf: 2Entertain

  • Fotograf: © Per Kristiansen / 2Entertain

  • Fotograf: 2Entertain

  • Fotograf: 2Entertain

  • Fotograf: Martin Olson/2Entertain

  • Fotograf: 2Entertain

  • Fotograf: 2Entertain

  • Fotograf: 2Entertain

Festivalprogram

Mat, glädje och musik! Här nedan kan du se vad som händer på Matfestivalen 2018.

Klicka här för att ladda ned programmet som pdf i din telefon.

Fredag

10:00-16:00 Café Prostgården har öppet: Fairtrade Café
Kyrkans hus, Kyrkogatan 5

11:00-19:00 Saluhallen har öppet: Konferencier Paul Svensson
Hertig Johans torg

12:00 Kock i köket: Paul Svensson
Saluhallen, Hertig Johans torg

13:00 Kock i köket: Alexander Melin från Ica Kvantum
Saluhallen, Hertig Johans torg

14:00 Kock i köket: Josef Assio från Compagniet
Saluhallen, Hertig Johans torg

15:00 Restaurangtälten öppnar & maten börjar serveras
Konferencier Alice Svensson & Husband Zion Band
Kyrkparken

15:00-19:00 Barnens Matfestival har öppet
Elbilar, mellanmålsstafett, ansiktsmålning, fiskdamm, matvandring m.m.
Barnens Matfestival vid Livets brunn

15:00-24:00 S:ta Helena Kyrka har öppet och bjuder på FairTrade-kaffe
S:ta Helena Kyrka, Kyrkparken

15:00-01:00 Tivolit har öppet
Karuseller för stora & små, lotterier med mera
Sandtorget

15:00 Kock i köket: Erik Löfholm, medverkade i ”Sveriges Yngsta Mästerkock 2018”
Saluhallen, Hertig Johans torg

15:00 Frida, Emmy & Matilda
Beardmen Stage, Kulturhustorget

15:40 Heartless Bliss
Beardmen Stage, Kulturhustorget

16:00 Kock i köket: Oskar Gester från Wrågården
Saluhallen, Hertig Johans torg

16:35 The Parity Complex
Beardmen Stage, Kulturhustorget

17:00 Matvandring för barn med Paul Svensson i Saluhallen
Samling och start i Barnens Matfestival
Barnens Matfestival vid Livets brunn

17:25 Björn Tengman
Beardmen Stage, Kulturhustorget

18:00 Kock i köket: Paul Svensson
Saluhallen, Hertig Johans torg

18:15 Slaveriet
Beardmen Stage, Kulturhustorget

19:00 Ulf Nilsson & Linda Varg
Scenen i Kyrkparken

19:00 Fartfylld, genuin gospel med Skövde Gospel och gästande Kiralina Salandy, USA och Lasse Axelsson. I samarbete med Svenska Gospel Verkstaden
S:ta Helena Kyrka, Kyrkparken

19.45 Moa Blücher Band
Beardmen Stage, Kulturhustorget

20:00-24:00 Svenska kyrkans cafébuss har öppet 
Hertig Johans torg

20:15 Axel Schylström
Scenen i Kyrkparken

21:00 Martin Almgren
Scenen i Kyrkparken

21:45 Zion Band
Scenen i Kyrkparken

23:00 Carcamo
Scenen i Kyrkparken

24:00 Matfestivalen stänger och tackar för idag

Lördag

10:00-18:00 Saluhallen har öppet
Konferencier Paul Svensson
Hertig Johans torg

11:00-24:00 S:ta Helena Kyrka har öppet och bjuder på FairTrade-kaffe
S:ta Helena Kyrka, Kyrkparken

11:00 Kock i köket: Paul Svensson
Saluhallen, Hertig Johans torg

12:00 Restaurangtälten öppnar & maten börjar serveras 
Konferencier Alice Svensson & Husband Stars & Stripes
Kyrkparken

12:00-19:00 Barnens Matfestival har öppet
Elbilar, mellanmålsstafett, ansiktsmålning, fiskdamm, matvandring m.m.
Barnens Matfestival vid Livets brunn

12:00-01:00 Tivolit har öppet
Karuseller för stora & små, lotterier med mera
Sandtorget

12:00 Kock i köket: Linus Jakobsson från Trädgårdsstadens förskola
Saluhallen, Hertig Johans torg

12:40 Utdelning av stipendium till ”Årets lokala livsmedelsproducent” samt utmärkelse från ”Hela Sverige ska leva”
Saluhallen, Hertig Johans torg

13:00 Matvandring för barn med Paul Svensson i Saluhallen
Samling och start i Barnens Matfestival
Barnens Matfestival vid Livets brunn

13:30 GöteborgsOperans Skövdescen, Revymakarna och InSight Dance presenterar höstens program
Scenen i Kyrkparken

14:00 Kock i köket: Zimon Brohede från The Bishop’s Arms
Saluhallen, Hertig Johans torg

15:00 Kockstafett - 3 kockar lagar en maträtt!
Deltagande kockar: Petter Ljungberg från Mattias Mat, John Persson från The Bishop’s Arms och Erik Löfholm som medverkade i ”Sveriges Yngsta Mästerkock 2018”
Saluhallen, Hertig Johans torg

15:00 Barnunderhållning med Allgott & Villgott
Scenen i Kyrkparken

16:00 Grynkorvens vänner delar ut pris för årets grynkorv.
Prisutdelare Anna Maria Corazza Bildt
Scenen i Kyrkparken

16:00 Kock i köket: Paul Svensson
Saluhallen, Hertig Johans torg

16:15 Festivalutlottning
Scenen i Kyrkparken

16:30 Anna Maria Corazza Bildt gästar Paul Svensson i Saluhallsköket
Saluhallen, Hertig Johans torg

17:00 Prisutdelning för bästa service, bästa inredning och Matfestivalens stora festivalpris
Scenen i Kyrkparken

17:00 Matvandring för barn med Paul Svensson i Saluhallen
Samling och start i Barnens Matfestival
Barnens Matfestival vid Livets brunn

17:00 Konsert ”Kärlekens tid”.
Musik av Benny Andersson. S:ta Helena Vokalensemble med solister och instrumentalister
S:ta Helena Kyrka, Kyrkparken

18:00 U2 Tribute
Beardmen Stage, Kulturhustorget

19:00 Helena Lillberg
Scenen i Kyrkparken

19:30 Memory Layne
Beardmen Stage, Kulturhustorget

20:00-24:00 Svenska kyrkans cafébuss har öppet
Hertig Johans torg

20:30 Nina Söderqvist
Scenen i Kyrkparken

21:15 Simon Andersson
Scenen i Kyrkparken

21:30 Safe Space gudstjänst med mässa
Tema: Hunger. 
S:ta Helena Kyrka, Kyrkparken

22:00 Alice Svensson
Scenen i Kyrkparken

22:15 Shirley Clamp
Scenen i Kyrkparken

23:00 Stars & Stripes
Scenen i Kyrkparken

24:00 Matfestivalen stänger och tackar för i år

 

Vill du veta mer om artisterna?
Här kan du läsa mer om flera av Matfestivalens artister, klicka här för att komma till pdf. 

Med reservation för ändringar.